Home » Koszalin » Relacje » Żałoba Narodowa w Koszalinie

Dodano: 2010-04-11

Żałoba Narodowa w Koszalinie

Pierwsza oficjalna reakcja po katastrofie koło Smoleńska pojawiła się bardzo szybko, bo już około godziny 11.00.

Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński w związku z tragiczną katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych i sportowych w Koszalinie. Prezydent prosi o opuszczenie flag do połowy masztu, przepasanie ich żałobnym kirem. Prezydent łączy się w bólu ze wszystkimi mieszkańcami Koszalina, wszystkimi Polakami wokół tak ogromnego nieszczęścia, które nas wszystkich dotknęło.

W oficjalnym komunikacie poinformowano również o Mszy Świętej w intencji Ofiar katastrofy, w koszalińskiej katedrze, o godzinie 18.00.

Zapowiadaną Mszę Świętą, w której uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz miasta, radni oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, odprawił biskup senior Tadeusz Werno.

W krypcie pod wieżą, obok sarkofagu biskupa Czesława Domina, wyłożono Księgę Kondolencyjną w honorowej asyście dwóch funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Click Click Click Click

W Koszalinie nie wskazano głównego miejsca uczczenia pamięci Ofiar katastrofy. Koszalinianie spontanicznie składali kwiaty przed pomnikami Papieża Jana Pawła II oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Click Click Click Click
Click Click Click Click

Nieoczekiwanie jednak, najwięcej osób gromadziła tymczasowa instalacja ustawiona na Rynku Staromiejskim przed ratuszem, przygotowana z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wizja artysty Andrzeja Szoki, złożona między innymi z obrazów „Honor. Ofiara. Pamięć”, zyskała po katastrofie nowy wymiar.

Click Click Click Click

W niedzielę flagi przed gmachami państwowymi i samorządowymi w Koszalinie były opuszczone do połowy masztu. Tak było przed dawnym urzędem wojewódzkim, przed wejściami go budynków sądowych, a także przed koszalińskim ratuszem. Również flaga miasta umieszczona na ratuszowej wieży, została opuszczona do połowy. Bardzo nieliczne osoby wywiesiły w oknach flagi narodowe z przypiętym kirem. Stosunkowo najwięcej było ich w śródmieściu, im dalej jednak od centrum, tym flagi stanowiły coraz rzadszy widok.

Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click


Na ręce prezydenta Mirosława Mikietyńskiego spływają kondolencje od miast partnerskich, zaprzyjaźnionych z Koszalinem. Wyrazy współczucia Koszalinianom złożyły samorządy miasta Schwedt w Niemczech oraz Iwano-Frankiwska na Ukrainie.

Szanowny Panie Prezydencie!
Pragnę wyrazić Panu oraz Pańskim współobywatelom wyrazy głębokiego współczucia w związku ze straszną katastrofą samolotu, w której zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka oraz członkowie polskiej delegacji. Swoja pamięć kieruję ku ofiarom tragedii i ich rodzinom.
Życzę naszym polskim sąsiadom odwagi i wiary w uporaniu się z tym zrządzeniem losu.
Łączac się w bólu
Jürgen Polzehl
Burmistrz miasta Schwedt n. Odrą
Wyrazy współczucia nadesłało rownież miasto Iwano-Frankiwsk na Ukrainie (dawniej Stanisławów). Miasto nawiązało z nami stosunki partnerskie zaledwie kilka miesięcy temy. Podajemy zapis tekstu w polskiej transkrypcji.
Dorogi Polski Bratia!
U tiej skorbotnij czas prijmit naszi spiwczuttia czierez tragicznu wtratu eliti polskoj nacji w awiakatastrofi pid Smolienskom.
Sumusmo razom z Wami.
Gromada mista Iwano-Frankiwska, Ukraina.


Koszalińska Rada Miejska, zebrana w piątek 16 kwietnia na nadzwyczajnym posiedzeniu, w największej zgodzie, przez aklamację, podjęła uchwałę upamiętniającą Ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Obecni byli parlamentarzyści z Koszalina i regionu: Danuta Olejniczak, Stefan Strzałkowski, Jan Kuriata.

Uchwała Rady Miejskiej w Koszalinie w sprawie uczczenia pamięci tragicznie zmarłych podczas katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku

Rada Miejska w Koszalinie oddając hołd Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz tragicznie zmarłym podczas katastrofy lotniczej przedstawicielom władz państwowych, kościelnych, wojskowych, kombatanckich, a także Wszystkim uczestnikom tego tragicznego lotu oświadcza, co następuje:

Dnia 10 kwietnia 2010 roku obiegła świat bolesna wiadomość o katastrofie lotniczej polskiego samolotu, w której zginęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką, Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministrowie, przedstawiciele instytucji państwowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń katyńskich , sił zbrojnych RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz załoga samolotu.

Nieprawdopodobność tego wydarzenia sprawiła, iż Naród Polski, w tym również społeczność Miasta Koszalina nie jest w stanie wyrazić ogromu smutku i cierpienia związanego z tym tragicznym wydarzeniem. Zginęli bowiem czołowi przedstawiciele Narodu Polskiego, w tym Poseł Ziemi Koszalińskiej Sebastian Karpiniuk, zginęli ludzie, którzy swoją pracę i swoje życie poświęcili Ojczyźnie.

Nabiera symbolicznego znaczenia fakt, iż Osobowości, które kształtowały życie polityczno-społeczne Polski zginęły, lecąc uczcić pamięć wybitnych przedstawicieli Narodu Polskiego pomordowanych w Katyniu. W tych czasach dramat w Smoleńsku zapisze się boleśnie na kartach historii Narodu Polskiego.

Niech pamięć o wybitnych postaciach tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010r. pod Smoleńskiem połączy wszystkich Polaków w chęci budowania silnej i sprawiedliwej Polski. Tragiczne wydarzenia muszą również służyć przyszłym pokoleniom Polaków, pokazując im, iż byli tacy, którzy służąc Ojczyźnie ponieśli najwyższą ofiarę tracąc własne życie. Smutek i cierpienie przeminą ale pamięć o wybitnych przedstawicielach Narodu Polskiego, którzy zginęli pod Smoleńskiem niech będzie wieczna !

Spoczywajcie w pokoju!


Przewodniczący Rady Miejskiej
Tomasz Czuczak

Click Click Click Click


W piątek 16 kwietnia, podczas uroczystości Katyńskich przed Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na cmentarzu komunalnym, koszalińscy radni złożyli 96 róż symbolizujących Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Click Click Click Click


W uroczystościach pogrzebowych Prezydenckiej Pary w Krakowie uczestniczyli przedstawiciele koszalińskiego samorządu: radny Stefan Romecki, reprezentujący prezydenta Mirosława Mikietyńskiego, Honorowego Obywatela Miasta, na mocy udzielonego upoważnienia, oraz radna Anna Mętlewicz. Jako radni, przedstawiciele Społeczeństwa wybrani w wyborach powszechnych, wieźli wieniec od wszystkich Koszalinian, wypełniając wolę Obywateli wyrażoną w przyjętej 16 kwietnia uchwale Rady Miejskiej.

Click Click Click Click
Click Click Click Click

Przebieg wydarzeń na Rynku krakowskim, a przede wszystkim niepowtarzalną atmosferę, którą trudno oddać w słowach, przedstawialiśmy w bieżacej relacji z Krakowa w dniu pogrzebu Prezydenckiej Pary. Warto zacytować również „Kuriera Szczecińskiego”, który kontaktował się ze Stefanem Romeckim bezpośrednio po zakończeniu uroczystości i chyba najwierniej odtworzył jej klimat.

Wzruszenie chwytało za gardło
Wieniec od koszalinian

W sobotę w nocy wyjechali do Krakowa radni Rady Miejskiej Koszalina Anna Mętlewicz i Stefan Romecki, aby w niedzielę złożyć wieniec od prezydenta Koszalina, pochowanej na Wawelu prezydenckiej parze Lechowi i Marii Kaczyńskim.

- Bardzo cieszę się z wyróżnienia, które mnie spotkało, że mogłem z koleżanką Anią tu być i przeżywać historyczną chwilę z setkami tysięcy Polaków przybyłych do Krakowa - powiedział „Kurierowi” po uroczystościach St. Romecki. - Przeżycia były niesamowite mimo ponadośmiogodzinnego stania przed bazyliką. Raz, że reprezentowaliśmy prezydenta Koszalina i mieszkańców ponadstutysięcznego miasta, a dwa - to podniosła i niepowtarzalna atmosfera uroczystości pogrzebowych, przeżywanych z nieprzebranym tłumem. Wszystko widzieliśmy dobrze dzięki trzem telebimom, ale bliskość miejsca celebry i otaczający nas ludzie, emocjonalnie reagujący na ceremonię to coś, czego nie da się opisać. Najbardziej wzruszającymi momentami pożegnania prezydenckiej pary były dla mnie wspomnienia o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Szef Solidarności Janusz Śniadek zrobił to tak pięknie, że aż wzruszenie chwytało za gardło. I choć była to smutna uroczystość, to na przygnębionych twarzach otaczających mnie ludzi widać było radość z bezpośredniej możliwości pożegnania wielkiego Polaka i jego małżonki.

Z powodu zamknięcia Wawelu, koszalińska dwuosobowa delegacja, jak i wiele innych, nie mogła złożyć wieńca pod krzyżem katyńskim. Złożono go więc przed bazyliką Mariacką, która również była niedostępna po wyprowadzeniu z niej trumien ze zwłokami prezydenckiej pary. (mił)

Źródło: Kurier Szczeciński z 19 kwietnia 2010.

Koszalinianie oglądali pogrzeb Prezydenckiej Pary na wielkim telebimie ustawionym przed katedrą, obok pomnika Jana Pawła II. Jeszcze w sobotę wydawało sie, że niewiele osób skorzysta z tej możliwości, ale już w niedzielę okazało się, że chętnych do wspólnego przeżywania uroczystości pogrzebowych jest w Koszalinie wielu.

Click Click Click Click
Click Click Click Click


Bardzo krótka, ale niezwykle wzruszająca była niedzielna uroczystość pożegnania posła Sebastiana Karpiniuka, który zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Jadący z Warszawy do Kołobrzegu kondukt pogrzebowy, złożony z kilku samochodów w eskorcie policji, wjechał na koszaliński Rynek i zatrzymał sie przed katedrą. Tutaj Zmarłego żegnali, poseł i wiceminister Stanisław Gawłowski, władze miasta i powiatu, liczni mieszkańcy Koszalina.

Click Click Click Click
Click Click Click Click



 

 

 

 

 

 


Podziel się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na naszym Forum w dziale Koszalin - Aktualności. Możesz także założyć nowy wątek i dyskutować na tematy, które interesują cię najbardziej.



Koszalin7-info
Koszalin7-forum
Koszalinianie