Home » Kultura » Muzyka » Always On My Mind

Dodano: 2012-01-25

Always On My Mind

Posłuchaj utworu na Musik box: Always On My Mind.

Piosenki country są rzadkością na moim blogu. Zdaje się, że jak na razie była dotąd tylko jedna. Nie ukrywam, że country nie należy do tych stylów muzycznych, które słucham dużo. Parę piosenek tego genru zasługuje jednak na uznanie.

Always on My Mind ma trzech autorów. Słowa napisali Mark James i Wayne Carson. Melodię Johnny Christopher.

Twórcy utworu Always on My Mind (od lewej): Johnny Christopher (melodia) oraz Mark James i Wayne Carson (słowa).

Mark James (ur. 1940) pochodzi z Houston w Teksasie. W szkole przyjaźnił się z B.J. Thomasem, który w latach 60-tych i 70-tych był sławnym w Ameryce piosenkarzem. W drugiej połowie lat 60-tych James przeniósł się do Memphis gdzie dostał pracę jako twórca piosenek w wydawnictwie i wytwórni płytowej Chips Moman’s. Była to bardzo dobra firma. W jej kręgu byli tacy piosenkarze jak Elvis Presley, Bobby Womack, Carla Thomas, Merrilee Rush, Aretha Franklin, James Carr, Waylon Jennings, B. J. Thomas. Dla wielu z nich pisał teksty Mark James.

Wayne Carson jest muzykiem country. Pochodzi z Denver w stanie Kolorado. Gra na perkusji, pianinie, gitarze i basie. Mimo wielu prób w różnych zespołach nie osiągnął sukcesu jako wykonawca. Próbował w Nashville pisania piosenek. Początkowo bez powodzenia.

Pewnego dnia otrzymał zadanie napisania słów do melodii dla piosenkarza country Si Simana. Piosenka Somebody Like Me w 1966 roku stała się hitem country, co mocno podniosło Carsona na duchu. Wyjechał do Memphis i tam poznał Jamesa. Od czasu do czasu pisali teksty wspólnie. Jego dalsza twórczość była owocna. Dorobił się wielu przebojów.

Johnny Christopher autor muzyki jest tajemniczym człowiekiem. Trudno znaleźć o nim więcej informacji. Pochodził z Atlanty w Georgii. Był gitarzystą basowym. W 1968 roku pojawił się w Memphis i podobnie jak James zatrudnił się w firmie Chips Moman’s. Występował tam często w roli muzyka sesyjnego grając na gitarze rytmicznej.

Akompaniował wielu wykonawcom nagrywającym płyty w Memphis. Zaczął pisać dla nich piosenki. Ze sporym powodzeniem. Kilka z nich zostało dużymi przebojami. Śpiewali je: Conway Twitty, Loretta Lynn, Willie Nelson, Waylon Jennings, Merle Haggard, Kenny Rogers, Crystal Gayle, Johnny Cash, Kris Kristofferson, Garth Brooks.

Cała trójka autorów spotkała się w knajpce i od słowa do słowa postanowili napisać coś razem. Po paru dniach Always On My Mind była gotowa. Nawet nie przypuszczali, że będzie to ich najsłynniejsza piosenka.

A początkowo na to nie wyglądało. Pierwsze nagranie w 1972 roku było dziełem Brendy Lee. Brenda była wtedy bardzo popularną wokalistką, piosenka miała jednak średnie powodzenie. Na liście przebojów country uzyskała 45 miejsce.

Rok później, w marcu 1973 roku wyszedł singel Elvisa Presleya, na którym Always On My Mind znalazła się na stronie B. Było to kilka tygodni po jego rozstaniu się z Priscillą. Trudno powiedzieć na ile ten fakt wpłynął na notowania. W każdym razie singel sprzedał się w ponad półmilionowym nakładzie, a na liście Billboardu utwór osiągnął 16 miejsce. A w Kanadzie i w Anglii był wyżej.

Piosenka miała jednak większy potencjał. W 1979 roku nagrał ją piosenkarz country John Wesley Ryles. Dosyć niespodziewanie jego wykonanie zostało bardzo dobrze przyjęte. W Billbordzie dostało się do pierwszej dwudziestki.

W 1982 roku nagrał ją Willie Nelson. Nelson to instytucja w amerykańskiej muzyce. Ma olbrzymi dorobek i mnóstwo przebojów. To co się stało zadziwiło samego Nelsona. Według niego nagranie niczym się nie wyróżnia. Zaśpiewał tę piosenkę bardzo prosto. Żadnych nowych interpretacji tam nie było.

Na liście przebojów Billboard Hot 100 znajdowała się przez 23 tygodnie z tego przez trzy tygodnie na pierwszym miejscu. Trójka twórców utworu otrzymała dwie nagrody Grammy. Sam Nelson również dostał Grammy za Najlepsze Męskie Wykonanie Muzyki Country. Zaś płyta uzyskała miano platynowej.

Tak to się czasem dziwnie dzieje. Trudno to wyjaśnić. Sądzę, że w 1982 roku pojawił się czas dla takiej piosenki jak Always On My Mind, czas którego nikt sięnie spodziewał.

Czas ten nie minął. W 1987 roku brytyjska stacja telewizyjna ITV nadała program dla uczczenia 10 rocznicy śmierci Elvisa Presleya. Wystąpiła plejada angielskich zespołów i piosenkarzy. Między innymi grupa Pet Shop Boys wykonała Always On My Mind. Nie była to interpretacja w stylu country lecz pop. Nazywano ten styl synthpop lub electropop.

Podobnie jak Amerykanie z Nelsonem tak Anglicy zachwycili się tym wykonaniem. Pet Shop Boys szybko wydali singla, który okazał się największym hitem na Boże Narodzenie. Przez cztery tygodnie znajdował się na szczycie brytyjskiej piosenki. W całej karierze Pet Shop Boys to wykonanie przyniosło im największy dochód, gdyż w wielu innych krajach sprzedawało się równie dobrze.

Piosenka jest regularnie nagrywana do dzisiaj. Np. w 2007 roku ładną wersję nagrał Michael Buble.

Zarejestrowano już ponad 300 różnych nagrań, które coraz częściej nie kojarzą się z pierwotnym charakterem, czyli stylem country.

Always On My Mind

Maybe I didn't treat you
Quite as good as I should have
Maybe I didn't love you
Quite as often as I could have
Little things I should have said and done
I just never took the time

You were always on my mind
You were always on my mind

Tell me, tell me that your sweet love hasn't died
Give me, give me one more chance
To keep you satisfied, satisfied

Maybe I didn't hold you
All those lonely, lonely times
And I guess I never told you
I'm so happy that you're mine
If I make you feel second best
Girl, I'm sorry I was blind

You were always on my mind
You were always on my mind

Tell me, tell me that your sweet love hasn't died
Give me, give me one more chance
To keep you satisfied, satisfied

Little things I should have said and done
I just never took the time
You were always on my mind
You are always on my mind
You are always on my mind

Zawsze bylaś w moich myślach
(Tłumaczenie wg tekstowo.pl)

Może nie traktowałem cię
Tak dobrze jak powinienem
Może nie mówiłem, że cię kocham
Tak często jak mogłem
Tyle rzeczy powinienem powiedzieć i zrobić
Ale jakoś nigdy nie było czasu

Ale zawsze byłaś w moich myślach
Zawsze byłaś w moich myślach

Powiedz mi, powiedz ze twoja miłość nie umarła
Daj mi, daj mi jeszcze jedna szansę
A już cię nie zawiodę

Może nie trzymałem cię w ramionach
Kiedy czułaś się samotna
I chyba nigdy ci nie powiedziałem
Że jestem bardzo szczęśliwy, że należysz do mnie
Jeżeli kiedykolwiek czułaś, że nie jesteś dla mnie najważniejsza
Wybacz - bylem ślepy

Ale zawsze byłaś w moich myślach
Zawsze byłaś w moich myślach

Powiedz mi, powiedz, że twoja miłość nie umarła
Daj mi, daj mi jeszcze jedną szansę
A już cię nie zawiodę

Tyle rzeczy powinienem powiedzieć i zrobić
Ale jakoś nigdy nie było czasu
Ale zawsze byłaś w moich myślach
Zawsze byłaś w moich myślach
Ale zawsze byłaś w moich myślach
Zawsze byłaś w moich myślach

classical_blueslover


Autor prowadzi na platformie blogowej Salon24.pl dwa znakomite blogi muzyczne: pod pseudonimem classical_blueslover - blog o muzyce klasycznej Classical Is Wonderful oraz jako blueslover - blog o "bluesie i pochodnych" Blues is The Best. Oprócz nich, z drugim współautorem prowadzi własną stronę Feel the Blues with all that Jazz.


Podziel się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na naszym Forum w dziale Kultura.



Koszalin7-info
Koszalin7-forum
Koszalinianie